PYTANIA I ODPOWIEDZI

1. Czy istnieje limit dotyczący np. liczby projektów, które mogą uzyskać dofinansowanie w ramach jednego województwa, liczby projektów składanych przez jedną instytucję, limit projektów składanych w poszczególnych osiach priorytetowych?

Nie ma takiego ograniczenia, zgodnie z informacją zawartą w załączniku 1 została określona kwota jaka może być przeznaczona łącznie na projekty flagowe w Programie – Maksymalna kwota dostępnych środków z EFRR wynosi do 30% budżetu dla każdej osi priorytetowej (po odjęciu kwoty przeznaczonej na mikroprojekty), co stanowi prawie 17 mln euro dla 1 osi, 1,860 mln euro dla 2 osi oraz 3,022 mln euro dla 3 osi.


2. Jaka jest wymagana minimalna liczba Partnerów w projekcie flagowym?

W projekcie musi uczestniczyć minimum dwóch partnerów: jeden polski i jeden słowacki. Partnerzy nie muszą pochodzić ze wszystkich regionów, istotne jest, żeby projekt dotyczył/wpływał na całe pogranicze lub jego znaczną część po polskiej i słowackiej stronie (minimalnie pięć polskich i dwa słowackie podregiony).


3. Czy jest wymagany wkład własny przy projektach flagowych? A jeśli tak to czy jest on finansowy, rzeczowy czy osobowy i na jakim poziomie?

Maksymalna wartość dofinansowania z EFRR wynosi 85% kosztów kwalifikowanych projektu. Pozostałe środki powinien zapewnić beneficjent (w tym mogą się znaleźć też inne dotacje publiczne). Polska Instytucja Zarządzająca oraz słowacka Instytucja Krajowa przewidują możliwość wniesienia wkładu niepieniężnego w każdej z tych form do wysokości wkładu własnego.


4. Czy istniało będzie obostrzenie co do kosztów administracyjnych oraz promocji (np. do 15% wszystkich kosztów)?

Ponieważ jednym z przewidzianych do realizacji typów działań są działania promocyjne, rozwiązania systemowe nie przewidują wprowadzenie limitów w tym zakresie. Należy jednak pamiętać, że wydatki na promocję projektu powinny być dostosowane do jego charakteru, celów i realizowanych zadań merytorycznych oraz należycie uzasadnione, poniesione zgodnie z zasadami wydatkowania środków publicznych – celowości, racjonalności, gospodarności. W przypadku kosztów administracyjnych, stanowiących koszty pośrednie projektu, polska Instytucja Zarządzająca i słowacka Instytucja Krajowa przewidują, że będzie to nie więcej niż 15% kosztów bezpośrednich personelu.


5. Czy zaakceptowana fiszka projektu flagowego może się później zmienić na etapie składania pełnej dokumentacji projektowej?

Wniosek projektowy powinien stanowić rozwinięcie koncepcji projektu flagowego zaakceptowanej przez Komitet Monitorujący. Kluczowe założenia zaakceptowanej koncepcji projektu flagowego nie mogą być w sposób istotny zmienione. Powinny one zostać odpowiednio rozwinięte we wniosku o dofinansowanie i dostosowane do wymagań zawartych w dokumentach wdrożeniowych, w tym w podręczniku beneficjenta. Zmiany/korekty/modyfikacje będą możliwe na etapie opracowywania WNIOSKU O DOFINANSOWANIE, ale wyłącznie pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim, gdy będą wynikały one z uwag ekspertów oceniających koncepcje i rekomendacji członków KM.


6. W fiszce, w pkt. B.3 Partnerzy mogą zaproponować własne wskaźniki, jeśli nie wpisują się w Programowe?

Projekt musi wpisywać się w co najmniej jeden wskaźnik produktu wskazany w Programie. Dodatkowo, partnerzy mogą zaproponować wskaźnik własny.


7. Czy wśród grup docelowych trzeciej osi priorytetowej znajdują się urzędy pracy?

W Programie są wymienione trzy grupy docelowe: mieszkańcy obszaru wsparcia, placówki edukacyjne oferujące kształcenie zawodowe i ustawiczne oraz ich uczniowie/studenci, pracodawcy. Priorytet nie jest skierowany do instytucji rynku pracy, te podmioty mogą wdrażać działania w projekcie niezbędne do realizacji jego celów. Program nie wspiera finansowo działań wyłącznie na rzecz urzędów pracy. Podmioty te mogą jednak wdrażać działania w projekcie finansowanym w ramach Programu niezbędne do realizacji jego celów, w szczególności w zakresie dotarcia do ww. grup docelowych i ‘wyposażenia’ ich w odpowiednie narzędzia.


8. Czy konkurs zakłada limity na wyposażenie i inwestycje?

Co do zasady nie ma limitów na wyposażenie ani inwestycje. Należy jednak pamiętać, że wydatki te powinny być dostosowane do charakteru projektu, jego celów i realizowanych zadań merytorycznych oraz należycie uzasadnione, poniesione zgodnie z zasadami wydatkowania środków publicznych – celowości, racjonalności, gospodarności. M.in. projektami flagowymi NIE SĄ projekty, które w głównej mierze polegają na dzieleniu się doświadczeniem partnerów z jednej i drugiej strony granicy oraz zakupie sprzętu / wyposażenia dla tych partnerów. Na stronie internetowej programu (www.plsk.eu) znajduje się dokument pod nazwą „Szczegółowy opis działań”, który zawiera przykłady kwalifikowalnych przedsięwzięć w poszczególnych osiach priorytetowych.


9. Kiedy najwcześniej można planować działania?

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17.12.2013 r. wydatki kwalifikują się do dofinansowania z EFRR począwszy od 1 stycznia 2014 r. Dofinansowaniem nie można objąć projektu, który został fizycznie ukończony lub w pełni zrealizowany przed złożeniem wniosku o dofinansowanie w ramach Programu, niezależnie od tego, czy wszystkie płatności zostały przez beneficjenta dokonane. W przypadku rozpoczęcia realizacji projektu przed podpisaniem umowy o dofinansowanie, najwcześniejszą możliwą datą rozpoczęcia projektu jest kolejny dzień po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie. Realizacja działań do czasu podpisania umowy o dofinansowanie odbywa się na własną odpowiedzialność beneficjenta. Wyjątek od tej zasady stanowią działania przygotowawcze. Działania przygotowawcze muszą być bezpośrednio i wyraźnie związane ze spółfinansowanym ze środków programu projektem. Koszty tych działań powinny być uzasadnione oraz powinny powstać przed faktycznym rozpoczęciem realizacji pierwszego etapu projektu. Za kwalifikowalne mogą zostać uznane koszty poniesione nie wcześniej niż 1 stycznia 2014 r. i nie później niż do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie do WST. Wydatki związane z przygotowaniem projektu są refundowane pod warunkiem objęcia projektu umową o dofinansowanie oraz pod warunkiem precyzyjnego ich wskazania we wniosku o dofinansowanie projektu.


10. Czy w ramach tych 15% kosztów własnych - 10% kosztów będzie finansowane z budżetu państwa po stronie słowackiej?

Tak, w ramach Programu przewidziano zapewnienie dofinansowania z budżetu państwa Republiki Słowackiej przez Instytucję Krajową. Poziom dofinansowania zależy od rodzaju instytucji oraz specyfiki projektu. W przypadku projektów generujących dochód lub objętych pomocą publiczną poziom ten może zostać obniżony.


11. Czy zakup nieruchomości, która byłaby niezbędna do realizacji jest kosztem kwalifikowanym? Gdzie można znaleźć szczegółowe wytyczne w tym zakresie?

Zakup nieruchomości jest kosztem kwalifikowanym, szczegółowe zapisy i wymogi odnośnie tego wydatku jak i innych zostaną określone w Podręczniku beneficjenta, które są w trakcie przygotowania. Przy ww. koszcie należy zweryfikować, czy jest on niezbędny do osiągnięcia zakładanych w projekcie celów i realizowanych zadań merytorycznych oraz należycie uzasadniony.


12. Czy finansowanie realizowanych projektów odbywać się będzie zaliczkowo, czy poprzez refundację?

Zwrot środków będzie się odbywał w formie refundacji poniesionych wydatków.


13. Czy na etapie składania fiszek projektowych wymagane są sformalizowane partnerstwa, czy wystarczy ich deklaratywność?

Na etapie składania fiszki projektu flagowego nie jest wymagana podpisana umowa partnerska.


14. Ponieważ rekomenduje się zastosowanie formuły konkursów architektonicznych, architektoniczno-urbanistycznych i urbanistycznych w celu wyłonienia najlepszego projektu koncepcyjnego na realizację części inwestycyjnej projektu - czy koszt przygotowania takiego projektu koncepcyjnego będzie kosztem kwalifikowanym?

Tak, koszt przygotowania ww. projektu koncepcyjnego będzie można ująć jako koszt kwalifikowany w projekcie.