polski slovak
Wersja dla słabowidzących
 mapa serwisu
Strona główna  >  Aktualności
Aktualności
11.09.2015
DZIEŃ EUROPEJSKIEJ WSPÓŁPRACY
Dzień Europejskiej Współpracy to 21 września, dzień, którym Europa co roku przypomina jak wiele międzynarodowych projektów zostało zrealizowanych i jak wiele udało się osiągnąć w ramach współpracy transgranicznej. W tygodniu poprzedzającym i nastepującym po 21 września również Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013 i jego Beneficjenci pokazują swoje sukcesy organizując rozmaite przedsięwzięcia.

Co, gdzie i kiedy? – poniżej przedstawiamy kalendarium planowanych wydarzeń i gorąco zachęcamy do udziału.

 

20.09 2015 KRAKÓW PARK JORDANA

GRA MIEJSKA – WYDARZENIE ROCZNE PROGRAMU. Zobacz, jak zmieniło się pogranicze dzięki unijnym funduszom…… Gra bez granic czyli gra miejska oparta na współpracy z innymi graczami. Niezwykła przygoda i szalona podróż po polsko-słowackim pograniczu. Wyobraź sobie, że zostajesz wójtem gminy gdzieś na polsko-słowackim pograniczu, sąsiadującej z dwoma innymi gminami. Masz 5 godzin na rozbudowanie gminy tak, by różniła się od sąsiadów, a jej mieszkańcom niczego nie brakowało. Jak tego dokonać? Prawdziwa sztuka to zdobyć premie za połączenie swoich inwestycji z inwestycjami sąsiadów. Tu kończy się rywalizacja a zaczyna lekcja współpracy, strategii i samorządności. Szczegóły i regulamin na https://www.facebook.com/ProgramPLSK

 

Do 27. 09 .2015 GMINA STRUMIEŃ

W podziemiach zabytkowego ratusza w Strumieniu do 27.09.2015 roku trwa słowacka wystawa „Čriepky v kráse ukryte” czyli „Okruchy w pięknie ukryte”. Żyliński region był biedny więc ludzie sami w domach tworzyli ciekawe rzeczy często przydatne w życiu codziennym. Dzieła te wytwarzali z drewna, korzeni, skóry, lnu, konopi czy metalu. Z czasem z przedmiotów codziennego użytku, stały się one dziełami, które  wzbudzają zachwyt wielu osób. Przedstawiają bowiem bogactwo tradycji i kultury regionu.  Wystawa ta jest jak malutki „okruch” ze słowackiej tradycji. Wystawą towarzyszącą w Galerii Pod Ratuszem jest wystawa „Žilina na starých mapách“.

Podziemia zabytkowego ratusza w Strumieniu zostały przekształcone w Galerię pod Ratuszem w ramach projektu „Budatin-Strumień: rewitalizacja i rozwój dziedzictwa kulturowego”

 

 

20.09.2015 PUŁAWY – GMINA RYMANÓW

Polsko-słowackie rozgrywki sportowe, gry i zabawy dla dzieci, w tym puszczanie mydlanych baniek, integracyjny festyn dla dzieci i osób starszych, występy polskich i słowackich ludowych zespołów , konkursy wiedzy i konkursy sprawnościowe dla dorosłych i dla dzieci . To tylko część atrakcji jakie będą czekać na uczestników od 14:30 na terenie rekreacyjno – wypoczynkowym w Puławach w Gminie Rymanów.

Teren powstał w ramach realizacji mikroprojektu „Zwiększenie atrakcyjności i dostępności turystyczno-rekreacyjnej pogranicza polsko-słowackiego”.

 

21.09.2015 ODRZECHOWA

W Krainie Bajek, Baśni i Legend w Odrzechowej wielkie bajkowe wydarzenie. W samo południe będzie się można przenieść do krainy najpiękniejszych polskich i słowackich bajek, baśni i legend. W programie czytanie ulubionych przez dzieci bajek, tworzenie postaci z przeczytanych bajek (rysowanie, malowanie, wyklejanie, lepienie z ciasto liny), konkurs z nagrodami na najlepszą postać z przeczytanej bajki, bajkowy teatrzyk w wykonaniu przedszkolaków, koncert w wykonaniu dzieci z Polski i Słowacji, jazda na koniu huculskim i wiele, wiele innych bajkowych atrakcji.

Mini park Kraina Bajek, Baśni i Legend powstała w ramach mikroprojektu „Bajkowa Kraina Pogranicza”.

 

 

21.09.2015 CENTRUM SPOTKAŃ MŁODZIEŻY POLSKO-SŁOWACKIEJ PRZY ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 IM. WŁ. ORKANA W NOWYM TARGU

Od 10:00 rusza spotkanie polskiej i słowackiej młodzieży z zaprzyjaźnionych szkół z Nowego Targu, Preszowa i Kieżmarku. Celem spotkania jest przedstawienie młodym ludziom historii przygranicznej współpracy, zachęcenie do współdziałania poprzez pokazanie efektów podjętych przedsięwzięć, ale również danie młodym impulsu do prezentowania i realizacji ich własnych pomysłów w tym obszarze. Będzie to okazja do podzielenia się doświadczeniami współpracy zagranicznej, a także do zaprezentowania na wesoło, w formie skeczy i pokazów umiejętności, zawodów, w których kształci się młodzież. Kulminacyjnym punktem imprezy będzie polsko-słowacki pokaz mody inspirowanej kulturą i tradycją pogranicza. Oprawę muzyczną wydarzenia w formie koncertu zapewnią zespoły muzyczne działające w zaproszonych szkołach. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii i produktów związanych z kształceniem zawodowym szkół biorących udział w spotkaniu.

 

25.09.2015 KRASNO NAD KYSUCOU

Polsko-słowacki turniej w kręgle w mieście Krasno Kysucou!. Początek o godzinie 14:00 na terenie kompleksu sportowego TJ Tatran. Wstęp wolny. Zawodnicy mogą się wcześniej zarejestrować wysyłając e-mail na adres info@mestokrasno.sk. Uczestnicy wydarzenia będą mieli także okazję obejrzeć wystawę zdjęć z realizacji projektu. Więcej na stronie http://www.mestokrasno.sk/novinky-zo-sportu/2015/pozvanka-na-bowlingovy-turnaj.html

Turniej będzie się odbywał na torze zbudowanym w ramach projektu „Rozszerzenie infrastruktury turystycznej pogranicza poprzez budowę obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych w miejscowościach Krasno nad Kysucou i Milówka”.

 

24.09.2015 RZESZÓW

Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska organizuje konferencję zamykającą projekt parasolowy w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Celem konferencji  będzie podsumowanie 7 lat wdrażania funduszu mikroprojektów na polsko-słowackim pograniczu. Podczas konferencji beneficjenci  zaprezentują najciekawsze mikroprojekty zrealizowane w Euroregionie Karpackim a instytucje odpowiedzialne za wdrażanie mikroprojektów podzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie realizacji projektów na innych granicach naszego kraju. Konferencja będzie także świetną okazją do podzielenia się pomysłami na nowe, ciekawe, transgraniczne inicjatywy. Konferencja odbędzie się w hotelu Grand Hotel, Dymnickiego 1a w Rzeszowie. Początek o 12:00.

Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska było Partnerem Wiodącym Projektu Parasolowego realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013.

27.09.2015 BAŃSKA BYSTRZYCA – PARK MIEJSKI

GRA MIEJSKA – WYDARZENIE ROCZNE PROGRAMU. Zobacz, jak zmieniło się pogranicze dzięki unijnym funduszom…… Gra bez granic czyli gra miejska oparta na współpracy z innymi graczami. Niezwykła przygoda i szalona podróż po polsko-słowackim pograniczu. Wyobraź sobie, że zostajesz wójtem gminy gdzieś na polsko-słowackim pograniczu, sąsiadującej z dwoma innymi gminami. Masz 5 godzin na rozbudowanie gminy tak, by różniła się od sąsiadów, a jej mieszkańcom niczego nie brakowało. Jak tego dokonać? Prawdziwa sztuka to zdobyć premie za połączenie swoich inwestycji z inwestycjami sąsiadów. Tu kończy się rywalizacja a zaczyna lekcja współpracy, strategii i samorządności. Szczegóły i regulamin na https://www.facebook.com/ProgramPLSK

 

27.09.2015 HANUSZOWCE NAD TOPLĄ

Prawdziwie historyczne przeżycia w Archeoparku Żywa Archeologia w Hanuszowcach nad Toplą. Z okazji Dnia Europejskiej Współpracy Terytorialnej i w rocznicę powstania Archeoparku Krajoznawcze Muzeum w Hanuszowcach nad Toplą zaprasza na niezwykłe historyczne wydarzenie „Trzysta lat za palisadą”. Już od 14:00 będzie można sprawdzić jak żyli nasi przodkowie, skosztować paleolitycznej diety mięsnej, spróbować stworzyć glinianą zastawę stołową, wypleść wiklinowy kosz. W programie również zawody łucznicze, turniej rycerski i wiele innych atrakcji. Zapraszamy!

 

 

27.09.2015 CZARNY DUNAJEC

Ruszaj po rowerową przygodę wokół Tatr!

 W  niedzielę 27 września 2015 r. Gmina Czarny Dunajec  zaprasza do udziału w otwarciu 75 km polsko-słowackiej ścieżki rowerowej zrealizowanej w ramach projektu pt. Historyczno-kulturowo-przyrodniczy Szlak wokół Tatr. Na początek podejmiesz wyzwanie uczestnicząc w transgranicznym rajdzie rowerowym po Szlaku wokół Tatr. Start o godz. 14:00. Meta na parkingu przy Zespole Szkół w Czarnym Dunajcu, gdzie  odbywać się będzie piknik  rowerowy z mnóstwem niespodzianek. Przed godz. 19:00 wraz z paradą muzyczną szczudlarzy wyruszysz na czarnodunajecki Rynek. Czekać tam będzie na wszystkich moc wrażeń,  m.in.  etiuda dramatyczna “Walka żywiołów”, inscenizacja “Niech żyje rower!” i wielki finał w postaci instalacji ogniowej. Koniecznie nas odwiedź! Szczegółowe informacje znajdziesz  na stronie www.szlakwokoltatr.eu (www.cestaokolotatier.eu)

 

29.09.2015 OŚRODEK WSPÓŁPRACY POLSKO-SŁOWACKIEJ W NOWYM TARGU

29 września 2015 r. Związek Euroregion Tatry organizuje w konferencję podsumowującą rezultaty 143 mikroprojektów dofinansowanych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013. W trakcie konferencji zaprezentowane zostaną nie tylko efekty projektu i najciekawsze przedsięwzięcia polsko-słowackie, ale i przewodnik pt. „Łączą nas mikroprojekty” barwnie ilustrujący i opisujący współpracę transgraniczną w 44 wybranych mikroprojektach. Rozstrzygnięty zostanie także konkurs na najlepszy zrealizowany mikroprojekt w następujących kategoriach:  „Poznać przeszłość”, „Kierunek kultura”, „Szlaki transgraniczne”, „Na dwóch kółkach wokół Tatr”, „Eko-projekty”, „Sport-pasja-zdrowie”, „Bezpieczeństwo przede wszystkim” oraz „Akcja aktywizacja”.  Całemu przedsięwzięciu towarzyszyć będzie wystawa prezentująca rezultaty mikroprojektów.

 

29-30. 09. 2015 USTRZYKI DOLNE 

Dni specjalnych pokazów urzekającego piękna przyrody i dziedzictwa regionu. W godzinach od 9:00 do 17:00 w Ośrodku Naukowo Dydaktycznym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych (ul. Bełska 7) odbywać się będą specjalne pokazy diaporamy. To multimedialny pokaz starannie dobranych zdjęć odpowiednio zsynchronizowanych z muzyką i głosami natury. Wprowadza  widownię w świat fotografii przyrodniczej, odkrywając tajniki karpackiej przyrody i bogactwa kulturowego.

Diaporama powstała w ramach mikroprojektu "Międzynarodowy Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie - nasze wspólne dziedzictwo" .

 

30.09.2015 ZAKOPANE

Sukcesy lat 2007-2013, perspektywy na kolejny okres programowania – wszystko to i dużo więcej podczas konferencji podsumowującej Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013 i inaugurującej program Interreg Polska-Słowacja "Fundusze dla pogranicza - realizuj pomysły dzięki programowi Polska-Słowacja". W programie konferencji liczby, fakty i wnioski z okresu programowania 2007-2013, interaktywne prezentacje projektów reprezentujących osie priorytetowe i tematy Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013, a także prezentacja kluczowych elementów programu Interreg Polska-Słowacja: osi priorytetowych, ich celów szczegółowych oraz oczekiwanych rezultatów i różnic w stosunku do okresu programowania 2007-2013. W ramach konferencji planowane są również odrębne panele warsztatowo-dyskusyjne dla każdej z osi tematycznych programu Interreg Polska-Słowacja z praktycznymi poradami. Szczegółowe informacje o konferencji na stronie www.plsk.eu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


zobacz wszystkie aktualności

map
Baza projektow
FORMATY PLIKÓW DO POBRANIA
 
rss
...partnerstwo dla wspólnego rozwoju...
Współfinansowane z
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
   Unia Europejska
 
© 2009-2023 Centrum Projektów Europejskich CMS, internet ART
Ta strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania serwisu. Odwiedzając tą stronę zgadzają się Państwo na warunki ich wykorzystywania. Mogą Państwo zablokować pliki cookies w ustawieniach przeglądarki.