Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu Ocalić od Zapomnienia fotografie polsko – słowackiego Podtatrza i Tatr Projekt służył ocaleniu od zapomnienia fotograficznych zbiorów znajdujących się w placówkach muzealnych i zbiorach prywatnych oraz pogłębieniu i upowszechnieniu wiedzy o wartościach dokumentacji fotograficznej, fotografach z XIX i XX wieku i ich oddziaływaniu na kulturę w społecznościach lokalnych po polskiej i słowackiej stronie granicy. Dzięki realizacji projektu zgromadzono i opracowano zbiór starych fotografii z kolekcji muzealnych w Nowym Targu i w Kieżmarku oraz z zasobów prywatnych. Zdjęcia zostały utrwalone poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii - digitalizacji. Stworzono cyfrowe archiwum fotograficzne, które pozwoli na przetrwanie zagrożonych upływem czasu zdjęć, stanowiących nieocenione źródło dokumentacji historycznej dla przyszłych pokoleń. W polsko-słowackim archiwum cyfrowym zwanym także albumem internetowym dostępnym pod adresem: www.album.nowytarg.pl zamieszczono ok. 900 fotografii prezentujących zarówno Nowy Targ, jak i Kieżmark z okresu od połowy XIX wieku do roku 1945.
Słowackie Lasy Państwowe, oddział Liptowski Hradok Szlak Rowerowy Čierny Váh - Benkovo W ramach realizacji projektu, w miejscu dotychczasowej kolejki wąskotorowej wybudowano trasę rowerową o długości 4,4 km. Poprzez wykorzystanie trasy kolejki wąskotorowej do celów turystyki rowerowej, przekształceniu uległa część Liptowskiej Magistrali Rowerowej na tym odcinku, a tym samym w znacznym stopniu zwiększyło się w tym miejscu bezpieczeństwo przeprowadzanych tam robóbt leśnych. W „sercu” szlaku rowerowego umieszczono altankę (zadaszone miejsce odpoczynku), na otwartej przestrzeni, w pobliżu licznych atrakcji, które pozwolą rowerzystom oraz turystom pieszym na uzyskanie informacji o tym miejscu. Turyści mogą tu zarówno się pożywić, a także zrelaksować na łonie natury.
Muzeum w Kieżmarku Polska rodzina Łaskich i Kieżmark W toku realizacji projektu, po przeprowadzeniu badań archiwalnych i historycznych, zaprezentowano etap z historii zamku w Kieżmarku w nawiązaniu do losów znanej polskiej rodziny Łaskich oraz pierwszej tatrzańskiej turystki - Beaty Łaski z Kościeleckich. W ramach projektu odbyły się zarówno szkolenia i wykłady, jak również konferencja naukowa pod taką samą nazwą oraz pierwsza prezentacja wystawy poświęconej rodzinie Łaskich. Na zakończenie konferencji znana ekspertka w dziedzinie historii ubioru - Maria Molenda - zaprezentowała rekonstrukcję ubioru Olbrachta Łaskiego, który to strój wszedł w skład stałej ekspozycji Muzeum w Kieżmarku. Inspirujące i z historycznego punktu widzenia interesujące prelekcje, wygłoszone na konferencji, zostały utrwalone w postaci drukowanej – trójjęzyczny zbiór pokonferencyjny przeznaczony jest dla szerokiej rzeszy miłośników. Zbiór jest jednocześnie udostępniony na stronie internetowej Muzeum w Kieżmarku (www.kezmarok.com) oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem (www.tpn.pl).
Miasto Trstena Promocja sztuki sakralnej Górnej Orawy Efektem realizacji projektu była rekonstrukcja organów, podczas której wymieniony został uszkodzony rejestr językowy, zelektryfikowana została traktura oraz połączenie manuałów. Kolejnym krokiem była rekonstrukcja wnętrza wieży, gdzie odnowiono instalację elektryczną, wymieniono drewniane podłogi, wyremontowano schody, uzupełniono zabytkowy tynk, wyposażono wnętrza. Trwałym efektem jest zachowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego na Górnej Orawie. Dzięki realizacji projektu, w mieście Trstena udostępniono dla zwiedzających wieżę kościoła św. Marcina, która stanowi cenny element infrastruktury turystycznej w regionie. We wnętrzach wieży utworzono przestrzeń dla promocji walorów regionu.
Biuro Promocji Zakopanego „TATRA-INFO” - system wymiany informacji turystycznej Podhale – Liptów Dzięki realizacji działań zaplanowanych w projekcie powstał wspólny, modelowy system informacji turystycznej dla pogranicza polsko-słowackiego w regionie Podhale - Liptów pn. "TATRA-INFO". Zakupiono 2 infokioski wraz z niezbędnym oprogramowaniem, które zainstalowano w Centrach Informacji Turystycznej w Zakopanem (przy ul. Kościuszki 17 oraz przy ul. Kościeliskiej 7). Za pomocą ekranów dotykowych w prosty i szybki sposób można znaleźć szeroką informację turystyczną dotyczącą regionów: Podhala i Liptowa w języku polskim, słowackim i angielskim. Uruchomiony został serwis internetowy http://10.zakopane.miasto.it z polsko-słowacką informacją turystyczną. Serwis jest "odbiciem lustrzanym" infomatów udostępnionych grupom docelowym . Informacje na temat Podhala i Liptowa prezentowane są języku polskim, słowackim i angielskim.
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zarząd Oddziału „Tatrzańskiego” Utworzenie i promocja Centrum Tatrzańskich Szlaków Transgranicznych Celem projektu było nawiązanie i wzmocnienie bezpośrednich kontaktów pomiędzy młodzieżą polską i słowacką na terenach przygranicznych. W ramach projektu zorganizowany został I Tatrzański Rajd Transgraniczny, przeprowadzony został cykl spotkań szkoleniowych z grupami młodzieży polskiej i słowackiej, wydany został przewodnik „Tatrzańskie Szlaki Transgraniczne“. Ten polsko-słowacki przewodnik turystyczny jest bogato ilustrowany fotografiami i schematami popularnych szlaków tatrzańskich . Przewodnik jest dostępny na specjalnie stworzonej stronie internetowej Oddziału Tatrzańskiego PTTK www.zakopanepttk.pl. Zwieńczeniem projektu było utworzenie i wyposażenie Centrum Tatrzańskich Szlaków Transgranicznych w Zakopanem. Eksponowane są w nim wielkoformatowe plansze ścienne ze szlakami transgranicznymi.
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu Otwarta Przestrzeń Integracji Zadaniem projektu była integracja niepełnosprawnych przez minimalizowanie ograniczeń i umożliwienie pełnowartościowego i aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym. Główną metodą zastosowaną w projekcie była arteterapia, czyli terapia przez sztukę. Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu wraz z partnerem słowackim (realizującym projekt komplementarny „Otvorený priestor integrácií) zorganizował 38 warsztatów, w których udział wzięło 138 osób. Były to między innymi warsztaty z zakresu decoupage, rzeźby, malarstwa, fotografii oraz animacji poklatkowej. Efektem tych ostatnich były wykonane w różnych technikach filmy o różnych tematykach. Można je zobaczyć na stronie poświeconej realizacji projektu: http://www.integracja.nowytarg.pl/ .Zorganizowane zostały także pięciodniowe zajęcia teatralne zwieńczone spektaklem teatralnym/happeningiem pt.„Stworzenie świata” w Nowym Targu. Przeprowadzono także 6 spotkań w formie dogoterapii, podczas których osoby niepełnosprawne wykonywały ćwiczenia i zabawy terapeutyczne z psami pod kierunkiem instruktora. Projekt przyczynił się do wzajemnego poznania, nawiązania kontaktów, uzyskania nowych umiejętności przez osoby niepełnosprawne, a także do zwiększenia ich wiary w siebie i niezależności przez działania twórcze, wspólne przygotowanie i prezentację transgranicznych przedsięwzięć kulturalnych. Rezultaty pracy twórczej osób niepełnosprawnych można było oglądać w trakcie wystaw dwóch wystaw zorganizowanych w Nowym Targu i Preszowie, które odwiedziło łącznie 1059 osób.
Gmina Krosno Anioły Pogranicza Głównym celem projektu była aktywizacja i integracja środowisk twórczych i mieszkańców polsko-słowackiego pogranicza. Promowano specyfiką kulturową i tradycjami związanymi z okresem świąt Bożego Narodzenia. Podczas trwania projektu w realizację wydarzeń kulturalnych zaangażowano artystów zamieszkałych w Polsce i na Słowacji. Projekt umożliwił im przedstawienie swojej twórczości zarówno lokalnym społecznościom jak i osobom odwiedzającym region. Dzięki działaniom promocyjnym w mediach, informacja o planowanych działaniach dotarła do szerokiego grona odbiorców, co pozwoliło na zapewnienie dużej frekwencji podczas wydarzeń artystycznych. Podsumowaniem projektu było wydanie albumu „Anioły Pogranicza” o artystach polsko-słowackiego pogranicza, w których twórczości często pojawia się motyw anioła zawierający reprodukcje ich prac. W albumie zamieszono także prace najmłodszych artystów ze szkół artystycznych i grup twórczych. Album dostępny jest w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (biblioteka repertuarowa), w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w dziale regionalia oraz na stronie Programu w zakładce „Biblioteka on-line”.
Województwo Podkarpackie Transgraniczny produkt turystyczny – Zaklęte w drewnie Rezultatem projektu jest powstanie zintegrowanej i komplementarnej oferty turystycznej łączącej podkarpackie i preszowskie szlaki architektury drewnianej. Projekt przyczynił się do podniesienia wiedzy mieszkańców pogranicza oraz organizatorów turystyki w zakresie transgranicznych zasobów turystycznych. Efektem projektu było stworzenie bazy danych szlaków architektury drewnianej, pracowni rzeźbiarskich, karczm regionalnych, bazy noclegowej, która to baza znalazła swoje odzwierciedlenie w wydanym folderze „Zaklęte w drewnie”. Folder jest dystrybuowany podczas targów turystycznych w Polsce i za granicą, jest również przekazywany do centrów informacji turystycznych i bezpośrednio do organizatorów turystyki, którzy wykorzystują przygotowaną ofertę w swoich propozycjach katalogowych. Ponadto folder udostępniany jest również turystom podczas cyklicznej imprezy „Zaklęte w drewnie” organizowanej od 2010 roku w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Folder jest dostępny na stronie Programu w zakładce „Biblioteka on-line”.
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie Projekt Kopernik „Projekt Kopernik” wspierał rozwój kontaktów polsko-słowackich na poziomie szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy projektu wzięli udział w pięciu warsztatach astronomicznych, które odbywały się w Obserwatorium Astronomicznym w Roztokach. Uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań pracując na profesjonalnym sprzęcie, konsultując swoje prace i obserwacje z ekspertami z dziedziny astronomii. W ramach projektu na budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie umieszczony został wykonany ze szkła zegar słoneczny. Jest to pierwszy tego typu zegar w mieście i prawdopodobnie pierwszy na świecie zegar słoneczny tych rozmiarów wykonany w tego typu technologii. Teraz Krosno ma swój własny, wyznaczany przez Słońce czas. Zegar ma służyć uczniom do celów edukacyjnych, ma też przypominać ludziom o niebie i zachodzących na nim zjawiskach.
Gmina Miejska Przemyśl Szlakiem dziedzictwa kulturowego Przemyśl – Humenne Celem projektu było wykonanie oznakowania miejskich szlaków pieszych w Przemyślu i Humennem obejmującego obiekty dziedzictwa kulturowego i historii obu miast. Realizacja projektu przyczyniła się do wzbogacenia oferty turystycznej obu miast i pozytywnie wpłynęła na rozwój gospodarczy w sektorze turystyki. Wytyczone szlaki miejskiej turystyki pieszej służą do rekreacji mieszkańców oraz wykorzystywane są w celach dydaktycznych w regionalnych szkołach i uczelniach. Szczegółowy opis tras spacerowych znajduje się na stronie Urzędu Miasta: www.visit.przemysl.pl/trasy.Rezultatem projektu jest także wspólny folder promocyjny „Szlakiem dziedzictwa kulturowego Przemyśl – Humenne”, który dostępny jest na stronie Programu w zakładce „Biblioteka on-line”.
Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów Rowerem z Bielska-Białej na Słowację W ramach projektu oznakowana została trasa rowerowa biegnąca z Bielska-Białej na Słowację o łącznej długości 163 kilometrów . To nowy produkt turystyczny w Beskidach, który umożliwia kontakty międzynarodowe rowerzystów z Polski i Słowacji. Trasa zaczyna się na Placu Ratuszowym w Bielsku Białej i po stronie polskiej biegnie dalej doliną rzeki Białej do Wilkowic - parkiem z zabytkowymi drzewami, przez Bystrą, Buczkowice, Lipową , Węgierską Górkę - Traktem Cesarskim, Milówkę, Rajczę, Ujsoły, do przełęczy Glinka na polsko-słowackiej granicy. Stąd biegnie już przez sto kilometrów po stronie słowackiej prowadząc aż do Martina (jadąc ze Słowacji do Polski: z Martina przez sedlo Saračníky do Strečna, dalej do Belej, Terchovej przez sedlo Rovná hora do Zázrivej skąd prowadzi dalej na Hoľu i do Oravskej Lesnej, aż do granicy Novoť-Ujsoly). Informacje o przebiegu trasy, ciekawych miejscach oraz mapy można znaleźć na stronie internetowej www.projekt.btcbb.pl
Powiat Żywiecki Śladami Beskidzkiej Architektury Regionalnej Głównym celem projektu było zainicjowanie długofalowych działań prowadzących do zachowania czystości form architektury regionalnej na pograniczu polsko – słowackim oraz podniesienie jakości nauczania. W ramach projektu zorganizowano między innymi wycieczki pogłębiające wiedzę z zakresu budownictwa regionalnego, warsztaty zwyczajów i tradycji na terenie powiatu żywieckiego i okresu Cadca oraz warsztaty rysunków i fotografii. Jednym z głównych działań projektu było wykonanie czterech makiet budynków w stylu beskidzkim i przekazanie ich do Muzeum w Żywcu i Muzeum w Cadcy.
Gmina Ujsoły Turystyka bez granic Celem projektu był rozwój turystyki na pograniczu polsko-słowackim i zwiększenie znaczenia lokalnych atrakcji poprzez między innymi wytyczenie szlaków do uprawiania Nordic Walkingu. Wyznaczono prawie 46 km szlaków. W każdym z 4 sołectw gminy tj. Ujsoły, Złatna, Soblówka i Glinka po ok. 10-12 km szlaków. Biegną one po łatwo dostępnych, łagodnych traktach polnych i leśnych oraz drogach gminnych. Wyznaczono je w taki sposób aby jak najmniej łączyły sie z ruchliwymi drogami publicznymi. Trasy mają na znacznej swej długości charakter widokowy. Dzięki realizacji projektu ogromnie wzrosło zainteresowanie Nordic Walking oraz aktywna turystyką. W każdej miejscowości zainstalowano mapę szlaków wraz z zasadami uprawiania Nordic Walkingu. Dodatkowo w ramach projektu został wydany śpiewnik z regionalnymi przyśpiewkami. Jest on dostępny na stronie Programu w zakładce „Biblioteka on-line”.
Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne Kłokoczka południowa roślinnym symbolem współpracy polskich i słowackich regionów nadgranicznych Polscy leśnicy z Ustrzyk Dolnych i słowaccy z Ulicza koło Sniny z w ramach realizowanego wspólnie projektu postanowili przywrócić dawne znaczenie tej roślinie charakterystycznej dla polsko-słowackiego pogranicza. Kłokoczka jest „świętym i magicznym krzewem”, który najliczniej występuje w Polsce właśnie na Podkarpaciu i w regionie przygranicznym. Jest z nią związanych wiele obrzędów ludowych (np. wyroby z drewna, różańce z nasion, pędy do święcenia itd.), które były a jeszcze niektóre z nich są kultywowane w strefie przygranicznej. Z kłokoczką, zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie granicy związanych jest wiele zwyczajów i zabobonów. Jej kłokoczące nasiona miały odpędzać złe duchy i przynosić szczęście osadzie. Nadleśnictwo w Ustrzykach Dolnych hoduje sadzonki kłokoczki południowej w szkółce leśnej w leśnictwie Orelec, prowadzi też spotkania i prelekcje poświęcone tej wyjątkowej roślinie.
Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach Zysk z dojrzałości. Aktywizacja społeczno-kulturalna osób w wieku 45+ Projekt przewidywał wyjście naprzeciw potrzebom psychospołecznym osób dojrzałych wiekiem, wycofanych z życia społecznego przy jednoczesnej integracji z osobami aktywnymi kulturalnie i społecznie. Nacisk położono na wsparcie samodzielności, podmiotowości i wzmocnienie pozycji tych osób poprzez rozwijanie sprawności intelektualnej, kulturalnej, budowanie więzi międzyludzkich. W wyniku realizacji projektu uczestnicy projektu uzyskali wiedzę z zakresu: rozwiązań prawnych i aspektów medycznych przydatnych życiu codziennym, wiedzę historyczno-literacką dotyczącą Polski i Słowacji. Udział w wykładach, warsztatach i wyjazdach integracyjnych dał szansę poszerzenia wiedzy, rozwinięcia talentów, wzmocnienia wiary we własne możliwości oraz samoświadomości, niewątpliwie ułatwił jednak ewentualny powrót na rynek pracy. Istotnym czynnikiem była aktywizacja tych osób, umożliwienie im realizacji własnych pasji, poznanie własnych możliwości artystycznych. Dla biblioteki czechowickiej i biblioteki słowackiej organizacja cyklicznych spotkań o wskazanej w projekcie tematyce z osobami dorosłymi stanowiła nowe doświadczenie. Podczas trzech spotkań swoją wiedzę na temat metod pracy z osobami dorosłymi nabyło 120 osób. Bibliotekarze zdobyli również umiejętności z zakresu promocji oferty kulturalnej w nowych mediach.
|