polski slovak
Wersja dla słabowidzących
 mapa serwisu
Strona główna  >  Opisy realizowanych projektów  >  Polska  >  Nowosądecki  >  INSTYTUT GEOGRAFII I PRZESTRZENNEGO ZAGOSPODAROWANIA PAN (WARSZAWA)
INSTYTUT GEOGRAFII I PRZESTRZENNEGO ZAGOSPODAROWANIA PAN (WARSZAWA)

PROJEKT ZAKOŃCZONY
DATA ROZPOCZĘCIA PROJEKTU:
01.08.2009
DATA ZAKOŃCZENIA PROJEKTU: 30.06.2012
Krótki opis projektu:  Jednym z podstawowych warunków rozwoju, nie tylko turystyki, ale większości dziedzin gospodarczych jest rozwój infrastruktury transportowej i odpowiednia dostępność przestrzenna. Dostępność komunikacyjna, obok walorów turystycznych jest także podstawowym czynnikiem wyjaśniającym podstawy sukcesu ekonomicznego opartego na turystyce. Głównym celem projektu było określenie możliwości zwiększenia potencjału turystycznego w wyniku poprawy dostępności transportowej oraz transfer wiedzy i dobrych praktyk z sektora naukowego do sektora administracyjnego. Przeprowadzona w ramach projektu analiza dostępności wykonana w różnych skalach przestrzennych pozwala na identyfikację wąskich gardeł systemów transportowych na obszarze wsparcia Programu na polsko-słowackim pograniczu, a także stanowi podstawę dla konkretnych wskazań inwestycyjnych i organizacyjnych mających poprawić obecną sytuację. Analizy i wskazania, a także przykłady dobrych praktyk zostały zawarte w dwóch publikacjach: „Możliwości poprawy dostępności i rozwoju turystyki na pograniczu polsko-słowackim” oraz „Pogranicze polsko-słowackie. Dostępność transportowa w turystyce”. Wraz z mapami obrazującymi między innymi izochrony dojazdu do pogranicza oraz mapami przedstawiającymi skupiska atrakcji turystycznej na polsko-słowackim pograniczu wraz z czasem dojazdu publikacje mogą być traktowane jako narzędzie badawczo-implementacyjne do wykorzystania przez władze samorządowe i inne podmioty także w przyszłości. To też narzędzie pozwalające na ocenę rzeczywistej dostępności przestrzennej i jej znaczenia dla rozwoju turystyki oraz planowania sieci infrastrukturalnych, przede wszystkim transportowych. Przeprowadzone dodatkowo w ramach projektu spotkania informacyjne z przedstawicielami władz na pograniczu i szkolenia sprzyjały transferowi wiedzy naukowej do zastosowań praktycznych. Określone zostały konkretne szanse i zagrożenia dla rozwoju potencjału turystycznego dzięki poprawie dostępności przestrzennej (wskazane zostały zarówno konkretne potrzeby jak i zarekomendowane zostały konkretne działania).

Partnerzy Projektu: Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Państwowej Akademii Nauk (PW), Instytut Geografii Słowackiej Akademii Nauk

Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego(według raportu końcowego):  231 370,00 EUR

Strona internetowa: http://www.infraregtur.eu/

Publikacje wydane w ramach projektu są dostępne w języku polskim oraz angielskim pod następującymi adresami :

„Pogranicze polsko-słowackie. Dostępność transportowa a turystyka”
http://www.rcin.org.pl/dlibra/docmetadata?id=19366&from=publication

„Możliwości poprawy dostępności i rozwoju turystyki na pograniczu polsko-słowackim”
http://www.rcin.org.pl/dlibra/docmetadata?id=19364&from=publication 

„Polish-Slovak borderland: transport accessibility and tourism “
http://www.rcin.org.pl/dlibra/docmetadata?id=19362&from=publication

"The potential for improved accessibility and tourism development in the Polish-Slovak borderland : conditions, recommendations and good practices”
http://www.rcin.org.pl/dlibra/docmetadata?id=19363&from=publication

map
Baza projektow
FORMATY PLIKÓW DO POBRANIA
 
rss
...partnerstwo dla wspólnego rozwoju...
Współfinansowane z
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
   Unia Europejska
 
© 2009-2024 Centrum Projektów Europejskich CMS, internet ART
Ta strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania serwisu. Odwiedzając tą stronę zgadzają się Państwo na warunki ich wykorzystywania. Mogą Państwo zablokować pliki cookies w ustawieniach przeglądarki.