polski slovak
Wersja dla słabowidzących
 mapa serwisu
Strona główna  >  Opisy realizowanych projektów  >  Słowacja  >  Prešovský  >  VIHORLACKIE OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE W HUMENNEM
VIHORLACKIE OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE W HUMENNEM

PROJEKT ZAKOŃCZONY
DATA ROZPOCZĘCIA PROJEKTU:
01.09.2009
DATA ZAKOŃCZENIA PROJEKTU: 31.05.2012

 Krótki opis projektu: Projekt  miał na celu rozwój turystyki w regionie polsko-słowackiego pogranicza, szczególnie w jego środkowo-wschodniej części. Skupił się na tworzeniu i promocji nowych produktów turystycznych związanych z turystyką niszową (przyjazną środowisku), jaką jest turystyka związana z astronomią, obserwacją naturalnej przyrody oraz na tworzeniu infrastruktury turystyczno-astronomicznej wpierającej te produkty.
Realizacja projektu opierała się na trzech filarach
- inwestycja – budowa planetarium oraz zakup specjalistycznego sprzętu astronomicznego
- edukacja – organizacja zajęć dydaktycznych z astronomii dla szkół i grup zorganizowanych oraz pokazów ciemnego nieba i obserwacji słońca dla wszystkich zainteresowanych, a także warsztatów astro fotograficznych.
- promocja  - udział w targach turystycznych, dystrybucja ulotek i informacji o nowych produktach.  Promocji sprzyjał ustanowiony w ramach projektu w  grudniu 2010 roku pierwszy na Słowacji i 20 w Europie Park Ciemnego Nieba (nieba nie zanieczyszczonego światłem, na którym widać znacznie więcej gwiazd niż np. w mieście). Park Ciemnego Nieba to swoisty produkt turystyczny, promujący tak zwaną turystykę ekologiczną. Doczekał się też uznania ze strony Międzynarodowej Unii Astronomicznej, która doceniając utworzenie Parku Ciemnego Nieba nad Połoninami,  w tym nad Przełęczą Kolonicką, nadała asteroidzie 22469 nazwę „POLONINY” .
Niewątpliwym osiągnięciem projektu jest szerzenie astronomii wśród zwykłych ludzi – przybliżanie im takich obiektów jak gwiazdy, galaktyki, mgławice i planety. Inwestycje w projekcie obejmowały budowę planetarium przy Obserwatorium Astronomicznym na Przełęczy Kolonickiej na Słowacji, przebudowę poddasza budynku Liceum Ogólnokształcącego w Lesku na zaplecze dydaktyczne szkolnego obserwatorium astronomicznego oraz zakup sześciu kompletów specjalistycznego sprzętu  do obserwacji nieba w dzień i w nocy dla partnerów projektu (w tym dla gimnazjum w Sninie, obserwatorium w Roztokach i Obserwatorium Astronomicznego na górze Lubomir w Wiśniowej).

Partnerzy Projektu:Vihorlackie Obserwatorium Astronomiczne w Humennem (PW),  Nieinvesticny fond Teleskop; Gymnazium Snina; Vychodnokarpackie zdruzenie cestovneho ruchu; Podduklianskie osvetove stredlisko vo Svidniku; Liceum Ogólnokształcace im. Władysława Andersa w Lesku; Powiat Jasielski; Podkarpacka Izba Gospodarcza w Krośnie; Gmina Wiśniowa

Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (wg.raportu końcowego):  1 049 935,75 €

Strona internetowa:  http://www.astrokarpaty.net/

map
Baza projektow
FORMATY PLIKÓW DO POBRANIA
 
rss
...partnerstwo dla wspólnego rozwoju...
Współfinansowane z
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
   Unia Europejska
 
© 2009-2024 Centrum Projektów Europejskich CMS, internet ART
Ta strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania serwisu. Odwiedzając tą stronę zgadzają się Państwo na warunki ich wykorzystywania. Mogą Państwo zablokować pliki cookies w ustawieniach przeglądarki.