polski slovak
Wersja dla słabowidzących
 mapa serwisu
Strona główna  >  Opisy realizowanych projektów  >  Polska  >  Krośnieńsko-Przemyski  >  POWIAT KROŚNIEŃSKI
POWIAT KROŚNIEŃSKI

PROJEKT ZAKOŃCZONY
DATA ROZPOCZĘCIA PROJEKTU:
01.05.2009
DATA ZAKOŃCZENIA PROJEKTU: 31.12.2010

 Krótki opis projektu : Droga Krosno- Toki to jedna z ważniejszych dróg powiatowych na terenie powiatu jasielskiego i krośnieńskiego. Łączy ona kilka dróg powiatowych, gminnych i wiejskich. Działania podjęte w projekcie związane były z budową drogi po stronie słowackiej i przebudową istniejącej drogi po stronie polskiej.  Zakres projektu obejmował budowę po stronie słowackiej odcinka drogi o długości 1,793km prowadzący z miejscowości Nižná Polianka do Granicy Państwa RS-RP. Po stronie polskiej przebudowywana została droga powiatowa nr 1896R relacji Krosno-Kobylany-Toki na odcinku o łącznej długości 13,711 km. W ramach projektu odnowiono historyczne połączenie między Polską a Słowacją, które czekało na to przez ponad 65 lat. To właśnie przez przejście graniczne w Ożennej przebiegał kiedyś szlak handlowy z Biecza przez Nowy Żmigród do Bardejowa, gdzie handlowano bursztynem i węgierskim winem. Tam, gdzie jeszcze niedawno nie dało się przejechać bo królowały błoto i kamienie, dziś wije się piękna, gładka droga. Dzięki niej trasa z Jasła w Polsce do Bardejowa i uzdrowiskowych Bardejowskich Kupeli na Słowacji została skrócona o blisko 20 kilometrów. Co więcej, przejście w Ożennej to jedyne w powiecie jasielskim przejście graniczne dla samochodów osobowych oraz ciężarowych do 7,5 tony.
Obszar objęty projektem jest obszarem o szczególnie wysokim potencjale w zakresie turystyki – Magurski Park Narodowy. Rozwój i modernizacja układu komunikacyjnego pomiędzy Polską i Słowacją w rejonie Beskidu Niskiego w znacznym stopniu przyczyni się do zwiększenia ruchu turystycznego w tym obszarze. Beskid Niski to dzisiaj najdziksze pasmo gór w Polsce. Znajdują się tu uzdrowiska, zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, skanseny, muzea, trasy narciarskie i rowerowe i wciąż powstają nowe trasy wykorzystywane w sezonie letnim jako trasy do ekstremalnych zjazdów rowerowych. Zwiększenie przygranicznego ruchu turystycznego sprzyja powstawaniu nowych elementów infrastruktury turystycznej (motele, agroturystyka, zajazdy), a co za tym idzie, zrównoważonemu rozwojowi całego regionu.
Mieszkańcy regionu liczą, że dzięki zmodernizowanej drodze zwiększy się ruch turystyczny, z kolei władze regionu, że nawiązane zostaną nowe kontakty biznesowe.

Partnerzy Projektu: Powiat Krośnieński (PW), Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (Zarząd Dróg Preszowskiego Kraju Samorządowego); Powiat Jasielski

Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (według Raportu końcowego):             3 894 207,83 €

Strona internetowa: http://www.drogaplsk.mftp.pl/

 
 
 
 
 
 
 

 
map
Baza projektow
FORMATY PLIKÓW DO POBRANIA
 
rss
...partnerstwo dla wspólnego rozwoju...
Współfinansowane z
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
   Unia Europejska
 
© 2009-2024 Centrum Projektów Europejskich CMS, internet ART
Ta strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania serwisu. Odwiedzając tą stronę zgadzają się Państwo na warunki ich wykorzystywania. Mogą Państwo zablokować pliki cookies w ustawieniach przeglądarki.