Zakres wsparcia przewidziany w Programie obejmuje następujące zagadnienia tematyczne:
•ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego
•zrównoważony transport transgraniczny
•rozwój edukacji transgranicznej
Beneficjentami Programu mogą być:
•instytucje państwowe, jednostki samorządu terytorialnego oraz ich zrzeszenia
•spełniające określone wymogi instytucje prawa publicznego lub prywatnego ustanowione w celu zaspokajania potrzeb w interesie ogólnym
•organizacje pozarządowe non-profit nienastawione na zysk
Przewiduje się możliwość realizacji w ramach Programu projektów flagowych o istotnym znaczeniu dla całego pograniczna oraz dofinansowanie projektów z udziałem partnerów z państwa trzeciego (tzw. projekty trójstronne). Mikroprojekty będą realizowane w ramach projektów parasolowych, które będą zarządzane przez polskie euroregiony oraz słowackie Wyższe Jednostki Terytorialne.
14 maja br. w Nowym Targu, w sali konferencyjnej w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, ul. Kokoszków 71, odbędzie się konferencja konsultacyjna projektu Programu.
Po zakończeniu konsultacji wszystkie uwagi zgłoszone w czasie ich trwania zostaną rozpatrzone w trakcie prac nad ostateczną wersją Programu na lata 2014-2020. Sprawozdanie z przebiegu i wyników konsultacji publicznych zostanie opublikowane na stronie internetowej www.ewt.gov.pl w ciągu 30 dni od dnia ich zakończenia.
Szczegółowe informacje o konsultacjach oraz dokumenty:
·projekt Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2014 – 2020 wraz z formularzem zgłaszania uwag
·program konferencji konsultacyjnej oraz formularz rejestracyjny na konferencję
będą dostępne na stronie www.ewt.gov.pl w zakładce Programy na lata 2014-2020 oraz www.plsk.eu od 15 kwietnia 2014 r.
W okresie konsultacji publicznych zostanie przeprowadzone również badanie ankietowe dotyczące wskazania działań planowanych w ramach nowego Programu. Celem badania jest pozyskanie wiedzy na temat potencjalnych projektów w poszczególnych obszarach wsparcia, a także potencjału w realizacji wspólnych przedsięwzięć na pograniczu polsko-słowackim w okresie programowym 2014-2020. Ankieta będzie dostępna w formie on-line na stronie www.ewt.gov.pl i www.plsk.eu od 15 kwietnia 2014 r.
Do udziału w konsultacjach społecznych zapraszamy wszystkich zainteresowanych, w szczególności przedstawicieli jednostek samorządów terytorialnych, partnerów społeczno-gospodarczych, przedstawicieli administracji rządowej oraz organizacji pozarządowych.
Do wypełnienia ankiety serdecznie zapraszamy wszystkich potencjalnych beneficjentów przyszłego Programu.
Projekt Programu PL-SK 2014-2020 został przygotowany i zatwierdzony przez międzynarodową Grupę Roboczą do spraw przyszłego Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2014-2020 przy współudziale ekspertów zewnętrznych. W skład Grupy Roboczej wchodzą przedstawiciele polskich i słowackich instytucji szczebla centralnego i regionalnego, reprezentanci partnerów społeczno-gospodarczych, eksperci zewnętrzni i przedstawiciel Komisji Europejskiej.
|