polski slovak
Wersja dla słabowidzących
 mapa serwisu
Strona główna  >  Opisy realizowanych projektów  >  Polska  >  Nowosądecki  >  ZWIĄZEK EUROREGION „TATRY”  >  „Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Medňanskiego do Jana Kantego Pawluśkiewicza"
„Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Medňanskiego do Jana Kantego Pawluśkiewicza"

PROJEKT ZAKOŃCZONY
DATA ROZPOCZĘCIA PROJEKTU:
01.01.2009
DATA ZAKOŃCZENIA PROJEKTU: 28. 02. 2011

 Krótki opis projektu: Pogranicze polsko-słowackie cechuje wyjątkowe bogactwo dziedzictwa kulturowego, które w ciągu wieków współtworzyli, zamieszkujący ziemie leżące u podnóża Tatr, Polacy, Słowacy, Węgrzy, Niemcy, Łemkowie, Żydzi i Cyganie. Ślady tych siedmiu kultur przetrwały w zabytkach architektury i sztuki, w bogatych obyczajach, folklorze i rzemiośle, w muzyce i języku. Ochronę i upowszechnianie tego niepowtarzalnego dziedzictwa kulturowego pogranicza polsko-słowackiego miał na celu zakończony rzeczowo i finansowo projekt Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Medňanskiego do Jana Kantego Pawluśkiewicza, w którym Partnerem Wiodącym był Związek Euroregion „Tatry”.  W ramach projektu prezentowane były imprezy kulturalne takie jak wystawa „Najstarsze wizerunki Tatr na rycinach, litografiach i mapach”, Festiwal kultury Rusińskiej słowacko-polskiego pogranicza”, konferencja naukowa „Ikonografia Tatr” czy festiwal w Nowym Targu, podczas którego odbyły się występy zespołów prezentujących kulturę rusińską, słowacką, żydowską, romską, węgierską i niemiecką, a także prezentacje twórczości ludowej oraz degustacje potraw regionalnych siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego. Działania inwestycyjne w projekcie obejmowały rozbudowę infrastruktury kulturalnej w Muzeum w Kieżmarku, dzięki której odnowiony został dziedziniec Zamku w Kieżmarku, jedynym w całości zachowanym zamku na Spiszu. Powstała również stała scena, widownia i siedem stylizowanych stoisk rzemieślniczych, które posłużą między innymi do prezentacji tradycyjnego rzemiosła czy kuchni polsko-słowackiego pogranicza. Wartością dodaną projektu, dzięki której bogactwo kulturowe pogranicza jest upowszechniane na większą skalę są liczne publikacje takie jak albumowe wydawnictwa “Najstarsze wizerunki Tatr” i ”Pamiątki Siedmiu Kultur” czy tom referatów z konferencji “Ikonografia Tatr” poświęcony granicznemu łańcuchowi gór, które już nie dzielą, lecz łączą Polskę i Słowację. Publikacje zostały dodatkowo przekazane ponad 200 instytucjom po polskiej i słowackiej stronie granicy, w tym do bibliotek. 

Partnerzy Projektu: Związek Euroregion "Tatry" (PW), Združenie Región "Tatry", Muzeum w Kežmarku; Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu;

Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (wg.raportu końcowego):  380 728,35 €


 

map
Baza projektow
FORMATY PLIKÓW DO POBRANIA
 
rss
...partnerstwo dla wspólnego rozwoju...
Współfinansowane z
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
   Unia Europejska
 
© 2009-2024 Centrum Projektów Europejskich CMS, internet ART
Ta strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania serwisu. Odwiedzając tą stronę zgadzają się Państwo na warunki ich wykorzystywania. Mogą Państwo zablokować pliki cookies w ustawieniach przeglądarki.