21 września to dzień Europejskiej Współpracy – w tym roku w jego obchody mocno zaangażowali się także Beneficjenci Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013.
21 września w Centrum Spotkań Młodzieży Polsko-Słowackiej przy Zespole Szkół nr 1 im. Wł. Orkana w Nowym Targu spotkała się młodzież szkół zawodowych nowotarskich oraz zaprzyjaźnionych szkół słowackich. Celem spotkania było przedstawienie młodym ludziom historii przygranicznej współpracy, zachęcenie do współdziałania poprzez pokazanie efektów zrealizowanych projektów, ale również danie im impulsu do prezentowania i realizacji ich własnych pomysłów w tym obszarze. Zaproszone placówki dzieliły się swoimi doświadczeniami współpracy zagranicznej, a następnie prezentowały na wesoło w formie skeczy i pokazów zawody, w których kształci się ich młodzież. Kulminacyjnym punktem imprezy był polsko-słowacki pokaz mody bazujący na pracach zdolnych projektantów przygotowujących się w przyszłości do podbojów branży odzieżowej.
W Odrzechowej, 21 września był świętem bajki. W „Spotkaniu z Bajką i Legendą” wzięło udział ponad 200 dzieci. Zaprezentowały występy artystyczne przedstawiające popularne bajki i legendy. czestniczy mogli skorzystać z wielu atrakcji m.in. zjeżdżalnia, trampolina, przejazd bryczką konna, jazda na koniu, zabawy na bajkowej krainie.
W Rymanowie Dzień Europejskiej Współpracy świętowano na sportowo. Rozegrany został polsko-słowacki mecz piłki nożnej. Było także wiele zabaw, konkursów i rozrywek które angażowały nie tylko młodzież i dzieci ale również osoby dorosłe, m.in. malowanie twarzy, bańki mydlane, modelowanie balonów, zespołowa jazda na nartach, biegi w workach, gry sprawnościowe, jazda na rowerze (tym razem kto przyjedzie na końcu), turniej wiedzy o sąsiadach. Mimo deszczu w wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób.
Dzień 27 września stał się rowerowym świętem polskich i słowackich miłośników dwóch kółek. W tym dniu w Czarnym Dunajcu, na granicy państwa Chochołów-Sucha Hora uroczyście otwarto polską część Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr. (Zobacz film) Mimo niesprzyjającej pogody, w zorganizowanym z tej okazji rodzinnym rajdzie rowerowym uczestniczyło ok. 100 najwytrwalszych rowerzystów, zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. Równocześnie trwał rodzinny piknik rowerowy z licznymi atrakcjami i niespodziankami. Z kolei spektakularne widowisko pn. ROWELUCJA z efektami świetlno-ogniowymi, zorganizowane na finał tego dnia na czarnodunajeckim rynku, przyciągnęło kilkuset mieszkańców regionu oraz zaproszonych gości.
27 września w Archeoparku Żywa Archeologia w Hanuszowcach nad Toplą odbyło się niezwykłe historyczne wydarzenie „Trzysta lat za palisadą”. Można było sprawdzić jak żyli nasi przodkowie, skosztować paleolitycznej diety mięsnej, spróbować stworzyć glinianą zastawę stołową, wypleść wiklinowy kosz, a także wziąć udział w zawodach łuczniczych.
W dniach 29-30 września w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych odbyły się specjalne pokazy diaporamy przyrodniczej oraz prezentacja wystawy fotograficznej pt.: „Międzynarodowy Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie” – nasze wspólne dziedzictwo. Diaporama trwa około 40 minut i zawiera ponad 300 zdjęć. Ten multimedialny pokaz starannie dobranych zdjęć, odpowiednio zsynchronizowanych z muzyką i głosami natury, wprowadza w świat fotografii przyrodniczej, odkrywając tajniki karpackiej przyrody i bogactwa kulturowego Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Diaporamę wraz z wystawą obejrzało w dniach 29-30 września ok. 280 osób.
|