polski slovak
Wersja dla słabowidzących
 mapa serwisu
Strona główna  >  Galerie  >  GRY MIEJSKIE 2013
GRY MIEJSKIE 2013

W pięć sobót czerwca w pięciu miastach obszaru wsparcia Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013: w Rzeszowie, Nowym Sączu, Bielsku-Białej, Żylinie i Preszowie odbyło się wydarzenie roczne Programu – drugi już cykl gier miejskich. Tym razem, uczestnicy gier wcielali się w dziennikarzy. Na starcie dostawali niekompletne jeszcze wydanie “Kuriera Transgranicznego”. Wykonując rozmaite zadania nawiązujące do projektów realizowanych w ramach Programu zdobywali brakujące informacje na temat projektów i samego Programu, a także stworzoną specjalnie na potrzeby gry transgraniczną walutę: eurozłote. I tak na przykład, na punkcie nawiązującym do projektów związanych z infrastrukturą ochrony środowiska gracze musieli zmierzyć się z niełatwym zadaniem oczyszczania wody.

Sporo zamieszania wywołało zadanie, które polegało na „wejściu do sieci”, i które nawiązywało utworzonych w ramach jednego z projektów parków linowych w Krośnie i Preszowie. „Zgranie” drużyn biorących udział w grze wystawiane było na próbę w punkcie będącym „siedzibą” klastra turystycznego. Zimą, turystyka na pograniczu, to jednak w dużej mierze narty. Nie szkodzi, że gra odbywała się w czerwcu..... Były też zadania testujące wyobraźnię i zdolności manualne graczy. Jako, że jednym z atutów polsko-słowackiego pogranicza jest niezwykle bogata kultura zawodnicy mieli za zadanie stworzyć z dostępnych materiałów „rękodzielnicze arcydzieło” - na przykład wóz drabiniasty. Z kolei na punkcie zadaniowym nawiązującym do projektu w ramach którego modernizowane i wyposażane były zabytkowe drewniane świątynie na polsko-słowackim pograniczu oraz mikroprojektu polegającego na stworzeniu skansenu miniatur drewnianych cerkwi gracze musieli zbudować miniaturę wybranej świątyni z...... raczej niecodziennych materiałów. Przez cały czas trwania gry w danym mieście, po jednej z głównych ulic krążył „gazeciarz” rozdając przechodniom specjalne wydanie „Kuriera Transgranicznego” z informacjami o Programie, a także projektach już zrealizowanych lub realizowanych w danym regionie. Zadaniem dodatkowym dla graczy było wymyślenie hasła promującego ideę polsko-słowackiej współpracy transgranicznej. Pomysłów było wiele, prezentujemy zaledwie kilka wybranych:
Czy to Polska czy Słowacja, jesteś w domu – to jest racja!
Programuj się na współpracę!
Transgraniczna współpraca – to się nam opłaca!
Polska, Słowacja – nie do ukrycia. Najlepsza para pogranicza!
Transgranica – wypasiona okolica.
Dwaj sąsiedzi – jeden cel.
PLSK to współpraca, która każdemu się opłaca
Polska+Słowacja = dobre pomysły
Na koniec każdy z uczestników gry otrzymał na pamiątkę „dziennikarską legitymację”, mini-słowniczek polsko-słowackich zdradliwych słów, zdobyte karty z opisami projektów oraz zdobytą transgraniczną „walutę”. Drużyny, które zdobyły pierwsze miejsce w poszczególnych miastach dodatkowo otrzymały pamiątkową statuetkę Trans Press, nawiązującą do prestiżowych nagród dziennikarskich. Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie – a sądząc po uśmiechach, przyniosła dużo radości, której w Rzeszowie nie zdołały nawet zmyć strugi deszczu towarzyszące nam przez cały czas trwania gry.

 

map
Baza projektow
FORMATY PLIKÓW DO POBRANIA
 
rss
...partnerstwo dla wspólnego rozwoju...
Współfinansowane z
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
   Unia Europejska
 
© 2009-2021 Centrum Projektów Europejskich CMS, internet ART
Ta strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania serwisu. Odwiedzając tą stronę zgadzają się Państwo na warunki ich wykorzystywania. Mogą Państwo zablokować pliki cookies w ustawieniach przeglądarki.