polski slovak
Wersja dla słabowidzących
 mapa serwisu
Strona główna  >  Galerie  >  GRY MIEJSKIE 2012
GRY MIEJSKIE 2012

Zakończył się cykl pięciu gier miejskich „Kurs Transgranicznych Przewodników” zorganizowanych przez Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013.  Gry odbywały się w Szczawnicy, Krośnie, Żywcu, Martinie i Starej Lubowni, czyli miastach każdego z pięciu regionów obszaru wsparcia Programu. Bawiło się z nami niemal 350 osób. Dziękujemy!

W każdą kolejną sobotę od 19 maja do 16 czerwca 2012 roku jedno z miast zamieniało się na jeden dzień w polsko-słowackie pogranicze. Uczestnicy gry mieli do pokonania 12 punktów zadaniowych, nawiązujących do projektów realizowanych w ramach Programu. Mieli też podpowiedzi, które zostały im na pamiątkę – specjalne karty gracza z krótkimi opisami projektów i mikroprojektów realizowanych w ramach Programu.


Jakie były zadania ?

1.Żylina – kurs animacji i opowiadania. Zadanie nawiązujące do projektu „Tworzenie przestrzeni dla kultury i sztuki bez granic – modernizacja Teatru w Žilinie oraz Pałacu w Kozach”. Ponieważ każdy przewodnik musi umieć dobrze opowiadać, gracze wcielali się w role aktorów lalkowych prezentując krótkie przedstawienia na wylosowany temat (związany z projektami realizowanymi w ramach Programu). Mogli skorzystać z gotowych lalek, albo stworzyć swoje. A tematy były różne – na przykład przedstawienie science-fiction o oczyszczalni ścieków.

 

 

 

2.Niedzica – wybór właściwej drogi. Zadanie nawiązujące do projektów „drogowych„ realizowanych w ramach Programu, przedstawiające miejsca inwestycji drogowych. Gracze musieli w miarę dokładnie wymierzyć „drogę” (używali butów, kartek papieru, kładli się na ziemi mierząc drogę własnym wzrostem), odgadnąć z nagrań po jakiej nawierzchni porusza się samochód i umiejscowić zdjęcia z inwestycji w ramach projektów na mapie obszaru wsparcia Programu.

 

 


3.Zamek Streczno - zwiedzanie zabytków. Ponieważ dobry przewodnik potrafi dostać się ze swoją grupą w każde miejsce, zadanie polegało na wejściu do zamku bronionego przez personel muzeum. Oczywiście nie dosłownie. Gracze otrzymywali plan komnat zamku w postaci prostej gry planszowej i rzucając kostką musieli dostać się do wyznaczonego punktu w „zamku”.


4.Przełęcz Kolonicka – „taniec z gwiazdami”. Zadanie nawiązywało do projektu „Karpackie Niebo. Rozwój produktów turystycznych związanych z astronomią na terenie polsko-słowackiego pogranicza”. Był to quiz o astronomii w formie telewizyjnego show. Dodatkową atrakcją w Krośnie i Starej Lubowni była możliwość spojrzenia na słońce przez specjalny teleskop, dzięki zaangażowaniu Beneficjenta projektu.

 


5.Przegibek – marsz na orientację. Zadanie nawiązujące do projektu „Rewitalizacja beskidzkich lasów na polsko-słowackim pograniczu, w celu poprawy ich społecznych, ekologicznych i przeciwpowodziowych funkcji” i wytyczonej w ramach tego projektu „Beskidzkiej Zielonej Ścieżki”. Nie było łatwo – trzeba było wyznaczyć azymut.

  


6.Krosno-kurs wspinaczkowy. A konkretnie kurs wspinaczki poziomej, nawiązujący do projektu „Rozwój infrastruktury turystyki aktywnej poprzez utworzenie transgranicznej sieci produktów turystycznych w Krośnie, Svidníku i Preszowie”.  Przy tym zadaniu, opartym na popularnej grze Twister, było dużo zabawy i jeszcze więcej śmiechu.

 

 

 

 

 

7.Spisska Bela – kurs rowerowy. Zadanie nawiązujące do projektu „Tatry Bialskie - wspólnie i lepiej”. Gracze „budowali” własne rowery i przemierzali wytyczoną trasę, co jak się okazało wcale nie było takie łatwe – zbyt mocne „naciśnięcie pedałów” często sprawiało, że wypadali z trasy i tracili punkty.

 

 

 

8.Podwilk – badanie wody. Ukłon w stronę projektów związanych z inwestycjami w jakość wody i ochronę środowiska. Ponieważ dobry przewodnik potrafi odróżnić „wodę od wody”, dostrzec walory smakowe naturalnych źródeł i ustrzec grupę przed zatruciem gracze zgadywali rodzaje wody po smaku (oj, a jak się wykrzywiali gdy trafiła się bardzo smakowa) a także rodzaje cieczy po kolorze czy zapachu.  

 

 

 


9.Stara Bystrica-obserwowanie. Zadanie nawiązujące do projektu „ROZEJRZYJMY SIĘ – budowa wieży widokowej, rozwój turystyki i promocja dziedzictwa przyrodniczego w regione Kysuce a Rajcza”. By móc obserwować, najpierw trzeba było się zamaskować – i tu inwencja graczy, zwłaszcza w Żywcu, była ogromna. Potem, używając lornetki trzeba było znaleźć ukryte zwierzęta – jakie? Widać na zdjęciach.

 

 


10.Nowy Targ – adaptowanie kultury ludowej. Zadanie nawiązujące do projektu „Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego. Od Ladislava Medňanskiego do Jana Kantego Pawluśkiewicza”. Gracze losowali znane utwory i musieli je zaśpiewać – jednak do innej melodii. Niektóre aranżacje były niesamowite.

 

 

11.Jaworki – rozgrywka w czasie wolnym. Swoiste transgraniczne memory. Gracze musieli połączyć w pary partnerów projektów Programu. Poznawali w ten sposób i pogranicze i transgraniczne projekty.

 

 


12.Pogranicze kultur – pomaganie. I mały test językowy – czy potrafimy się zrozumieć z naszymi sąsiadami, wskazać im drogę, pomóc przy zakupach. Dużo śmiechu i czasami prób pomagania sobie rękami.

 

 

Ostatnim zadaniem było stworzenie projektu transgranicznej pamiątki. Pomysłów było wiele, poniżej te, co nam się najbardziej podobały.

 

 

Galeria zdjęć z gier miejskich do obejrzenia także na Facebooku ( http://www.facebook.com/ProgramPLSK).

 

 

 

 

map
Baza projektow
FORMATY PLIKÓW DO POBRANIA
 
rss
...partnerstwo dla wspólnego rozwoju...
Współfinansowane z
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
   Unia Europejska
 
© 2009-2021 Centrum Projektów Europejskich CMS, internet ART
Ta strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania serwisu. Odwiedzając tą stronę zgadzają się Państwo na warunki ich wykorzystywania. Mogą Państwo zablokować pliki cookies w ustawieniach przeglądarki.