Zakończył się cykl pięciu gier miejskich „Kurs Transgranicznych Przewodników” zorganizowanych przez Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Gry odbywały się w Szczawnicy, Krośnie, Żywcu, Martinie i Starej Lubowni, czyli miastach każdego z pięciu regionów obszaru wsparcia Programu. Bawiło się z nami niemal 350 osób. Dziękujemy!
W każdą kolejną sobotę od 19 maja do 16 czerwca 2012 roku jedno z miast zamieniało się na jeden dzień w polsko-słowackie pogranicze. Uczestnicy gry mieli do pokonania 12 punktów zadaniowych, nawiązujących do projektów realizowanych w ramach Programu. Mieli też podpowiedzi, które zostały im na pamiątkę – specjalne karty gracza z krótkimi opisami projektów i mikroprojektów realizowanych w ramach Programu.
Jakie były zadania ?
1.Żylina – kurs animacji i opowiadania. Zadanie nawiązujące do projektu „Tworzenie przestrzeni dla kultury i sztuki bez granic – modernizacja Teatru w Žilinie oraz Pałacu w Kozach”. Ponieważ każdy przewodnik musi umieć dobrze opowiadać, gracze wcielali się w role aktorów lalkowych prezentując krótkie przedstawienia na wylosowany temat (związany z projektami realizowanymi w ramach Programu). Mogli skorzystać z gotowych lalek, albo stworzyć swoje. A tematy były różne – na przykład przedstawienie science-fiction o oczyszczalni ścieków.
2.Niedzica – wybór właściwej drogi. Zadanie nawiązujące do projektów „drogowych„ realizowanych w ramach Programu, przedstawiające miejsca inwestycji drogowych. Gracze musieli w miarę dokładnie wymierzyć „drogę” (używali butów, kartek papieru, kładli się na ziemi mierząc drogę własnym wzrostem), odgadnąć z nagrań po jakiej nawierzchni porusza się samochód i umiejscowić zdjęcia z inwestycji w ramach projektów na mapie obszaru wsparcia Programu.
3.Zamek Streczno - zwiedzanie zabytków. Ponieważ dobry przewodnik potrafi dostać się ze swoją grupą w każde miejsce, zadanie polegało na wejściu do zamku bronionego przez personel muzeum. Oczywiście nie dosłownie. Gracze otrzymywali plan komnat zamku w postaci prostej gry planszowej i rzucając kostką musieli dostać się do wyznaczonego punktu w „zamku”.
4.Przełęcz Kolonicka – „taniec z gwiazdami”. Zadanie nawiązywało do projektu „Karpackie Niebo. Rozwój produktów turystycznych związanych z astronomią na terenie polsko-słowackiego pogranicza”. Był to quiz o astronomii w formie telewizyjnego show. Dodatkową atrakcją w Krośnie i Starej Lubowni była możliwość spojrzenia na słońce przez specjalny teleskop, dzięki zaangażowaniu Beneficjenta projektu.
5.Przegibek – marsz na orientację. Zadanie nawiązujące do projektu „Rewitalizacja beskidzkich lasów na polsko-słowackim pograniczu, w celu poprawy ich społecznych, ekologicznych i przeciwpowodziowych funkcji” i wytyczonej w ramach tego projektu „Beskidzkiej Zielonej Ścieżki”. Nie było łatwo – trzeba było wyznaczyć azymut.
6.Krosno-kurs wspinaczkowy. A konkretnie kurs wspinaczki poziomej, nawiązujący do projektu „Rozwój infrastruktury turystyki aktywnej poprzez utworzenie transgranicznej sieci produktów turystycznych w Krośnie, Svidníku i Preszowie”. Przy tym zadaniu, opartym na popularnej grze Twister, było dużo zabawy i jeszcze więcej śmiechu.
7.Spisska Bela – kurs rowerowy. Zadanie nawiązujące do projektu „Tatry Bialskie - wspólnie i lepiej”. Gracze „budowali” własne rowery i przemierzali wytyczoną trasę, co jak się okazało wcale nie było takie łatwe – zbyt mocne „naciśnięcie pedałów” często sprawiało, że wypadali z trasy i tracili punkty.
8.Podwilk – badanie wody. Ukłon w stronę projektów związanych z inwestycjami w jakość wody i ochronę środowiska. Ponieważ dobry przewodnik potrafi odróżnić „wodę od wody”, dostrzec walory smakowe naturalnych źródeł i ustrzec grupę przed zatruciem gracze zgadywali rodzaje wody po smaku (oj, a jak się wykrzywiali gdy trafiła się bardzo smakowa) a także rodzaje cieczy po kolorze czy zapachu.
9.Stara Bystrica-obserwowanie. Zadanie nawiązujące do projektu „ROZEJRZYJMY SIĘ – budowa wieży widokowej, rozwój turystyki i promocja dziedzictwa przyrodniczego w regione Kysuce a Rajcza”. By móc obserwować, najpierw trzeba było się zamaskować – i tu inwencja graczy, zwłaszcza w Żywcu, była ogromna. Potem, używając lornetki trzeba było znaleźć ukryte zwierzęta – jakie? Widać na zdjęciach.
10.Nowy Targ – adaptowanie kultury ludowej. Zadanie nawiązujące do projektu „Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego. Od Ladislava Medňanskiego do Jana Kantego Pawluśkiewicza”. Gracze losowali znane utwory i musieli je zaśpiewać – jednak do innej melodii. Niektóre aranżacje były niesamowite.
11.Jaworki – rozgrywka w czasie wolnym. Swoiste transgraniczne memory. Gracze musieli połączyć w pary partnerów projektów Programu. Poznawali w ten sposób i pogranicze i transgraniczne projekty.
12.Pogranicze kultur – pomaganie. I mały test językowy – czy potrafimy się zrozumieć z naszymi sąsiadami, wskazać im drogę, pomóc przy zakupach. Dużo śmiechu i czasami prób pomagania sobie rękami.
Ostatnim zadaniem było stworzenie projektu transgranicznej pamiątki. Pomysłów było wiele, poniżej te, co nam się najbardziej podobały.
Galeria zdjęć z gier miejskich do obejrzenia także na Facebooku ( http://www.facebook.com/ProgramPLSK).
|